Spalio 8 d. 19:00 val.

Vilniaus rotušė (Didžiogi g. 31)

50 | LINK

ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS
LIETUVOS SIMFONINIS PUČIAMŲJŲ ORKESTRAS
VALSTYBINIS CHORAS „VILNIUS“

Dirigentai Mantvydas Drūlia ir Karolis Variakojis

18:00 val. | Festivalio pokalbis

Muziką peržengiančios asmenybės: kompozitorius ir visuomenė

Dalyvauja: festivalio vadovas Robertas Bliškevičius ir kiti svečiai

Galbūt dėl tradicijos, gal dėl ekonominių aplinkybių ar dėl profesinių įgūdžių taip susiklostė, kad nemaža dalis kompozitorių dažnai peržengdavo ir vis dar išeina už muzikos kūrybos lauko ribų. Didelė jų dalis užsiima pedagogine veikla, kiti kuria ir vadovauja muzikos kolektyvams ar organizacijoms. Dar kiti dalyvauja viešajame valstybės gyvenime ar net politikoje.

Šiame koncerte pristatome dviejų itin ryškių Lietuvos kompozitorių – Mindaugo Urbaičio ir Šarūno Nako – naujausių opusų premjeras, kartu žyminčias ir šių kūrėjų jubiliejus. Abi asmenybės – ne tik jau senokai įrašytos į lietuvių muzikos istoriją dėl savitos muzikinės kalbos ir meninių pasiekimų, tačiau abiejų kompozitorių veikla padarė globalią kultūrinę įtaką ir šiuolaikinės muzikos laukui apskritai, ir atskiroms sritims, pavyzdžiui, muzikologijai, muzikos žurnalistikai, tiek profesionalų, tiek mokinių mokymui bei naujosios lietuvių ir pasaulio muzikos sklaidai. Nors abiejų kompozitorių muzika gana skirtinga, jie simboliškai taps koncerto duetu – o tai visai nestebina: kartu jie jau du dešimtmečius rengia kultinę radijo laidą „Modus“.

Koncerto programa

Šarūnas Nakas

Moters žvilgsnis

Women's Gaze

Seansas dviem orkestrams

Session for two orchestras

Premjera

Premiere

Mindaugas Urbaitis

Laiškai Simonui Daukantui

Letters for Simonas Daukantas

Chorui ir orkestrui

For choir and orchestra

Premjera

Premiere

Atlikėjai

VILNIAUS MIESTO SAVIVALVYBĖS ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS

Meno vadovas ir vyr. dirigentas – Modestas Barkauskas

Kolektyvas, garsėjantis universalumu, profesionalumu, menine vaizduote. Orkestras – laukiamas svečias ne tik Lietuvos ir užsienio šalių prestižinėse koncertų salėse, kaip Paryžiaus Théâtre des Champs-Élysées, Reikjaviko Harpa, Stokholmo Berwaldhallen, UNESCO būstinė Paryžiuje, Varšuvos Karalių rūmai, bet ir estrados scenose ar net smėlio karjeruose. Nuo pat pirmųjų orkestro gyvavimo dienų ypač intensyviai dirbantis Šv. Kristoforo kamerinis orkestras yra pelnęs platų pripažinimą ir Lietuvoje, ir užsienyje. Kolektyvas sėkmingai atstovauja Lietuvai tarptautiniuose renginiuose ir festivaliuose, bendradarbiauja su žinomais Lietuvos ir užsienio kolektyvais bei solistais. Būdamas Vilniaus miesto orkestru, kolektyvas stengiasi žvelgti plačiai ir nuolat daryti gera dalyvaujant labdaringuose Vilniaus miesto gerovei skirtuose renginiuose.

Orkestras susibūrė 1994 metais prof. Donato Katkaus iniciatyva – ja meno vadovas ir dirigentas norėjo įgyvendinti idėją įkurti barokinį orkestrą. 1995 m. kolektyvas pasivadino šv. Kristoforo – Vilniaus ir keliautojų globėjo – vardu; orkestrą Vilniaus arkikatedroje palaimino monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas. Daugelis pažymi, kad iš kitų Lietuvos kolektyvų Šv. Kristoforo kamerinis orkestras išsiskiria ypatingu stilistiniu universalumu. Pradėjęs griežti italų A. Corelli, A. Vivaldi, T. Albinoni ir kitų baroko kompozitorių kūrinius, orkestras ėmėsi interpretuoti ir šiuolaikinių lietuvių kompozitorių muziką. Pelnęs „barokinio orkestro“ bei retų partitūrų gaivintojo reputaciją, orkestras, anot muzikologų, yra ir „puiki bazė visiems lietuvių kompozitorių sumanymams“. Šiandien jo repertuare – daugiau kaip trisdešimties Lietuvos autorių opusai: nuo senosios muzikos iki Lietuvos muzikos akademijos studentų darbų. Ne mažiau dėmesio šiandien jis skiria ir šiuolaikinei užsienio kompozitorių muzikai.

LIETUVOS SIMFONINIS PUČIAMŲJŲ ORKESTRAS

Meno vadovas ir vyr. dirigentas – Leifas Karlssonas

Universalus ir atviras kolektyvas atlieka įvairių žanrų ir stilių muziką. Orkestras aktyviai koncertuoja su žymiausiais šalies solistais – perkusininkų ansambliu „Giunter Percussion“ („Drum & Brass“), pianistu Petru Geniušu („XX a. rapsodija“), violončelininku Vytautu Sondeckiu ir kt. Siekis išlikti moderniu, šiuolaikišku ir veržliu kolektyvu atsispindi tarpdisciplininėje koncertinių programų kryptyje – bendradarbiaujama su įvairiais menininkais, gretinami sceniniai žanrai: teatras, modernusis šokis ir kt. Pastaraisiais metais kartu su aktore ir režisiere Birute Mar, sėkmingai pristatyti net du teatralizuoti spektakliai visai šeimai – „Trimito miestas“ ir „Trimito skrydis“. Nuolat ieškantis naujų formų, orkestras glaudžiai bendradarbiauja ir su lietuvių bei užsienio kompozitoriais, užsakomi nauji kūriniai, įgyvendinami muzikos leidybos, edukaciniai projektai, dirigentų seminarai, meistriškumo kursai.

Nuo 2021 m. meno vadovo-vyr. dirigento pareigas užima Leifas Karlssonas, orkestro dirigentas – Karolis Variakojis. Charakteringiausias orkestro bruožas – profesionalaus simfoninio pučiamųjų orkestro repertuaro puoselėjimas, virtuoziškų kūrinių atlikimas. Orkestras 1957 m. įkurtas kompozitoriaus ir dirigento Vito Žiliaus kaip Vilniaus centrinio kultūros ir poilsio parko muzikos kolektyvas. Lūžio metais orkestrui tapo 1964-ieji, kuomet prie orkestro dirigento pulto stojo Romas Balčiūnas, daugiau nei keturis dešimtmečius vadintas „Trimito“ (nuo 2022 m. rugsėjo 7 d. Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras) siela. 2009-2020 m. orkestrui dirigavo Ugnius Vaiginis.

VALSTYBINIS CHORAS „VILNIUS“

Meno vadovas ir vyr. dirigentas – Artūras Dambrauskas

Choras „Vilnius“ – profesionalų kolektyvas, pasižymintis atlikimo kultūra, įvairiapusiškumu, edukacine veikla. Choras žengia koja kojon su šiandieninėmis meno aktualijomis, bet nepamiršta ir praeities epochų klasikos fondo. Ypatingas dėmesys skiriamas lietuviškos muzikos sklaidai – kasmet parengiamos šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinių premjeros, išskirtiniai kūriniai pasiekia įrašų studiją. „Vilnius“ jau yra išleidęs 15 kompaktinių plokštelių, 300 kūrinių įrašų saugoma Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos fonduose.

Išskirtinė choro ypatybė – kūrybiškumo ir profesionalumo sintezė, gebėjimas perteikti muziką skirtingoms klausytojų auditorijoms,  netradicinių renginių ir projektų įgyvendinimas. Visa tai lėmė, kad „Vilnius“ pripažįstamas vienu geriausių chorų Lietuvoje. Nuolat aktyviai koncertuojantis kolektyvas rūpinasi choro meno sklaida, su originaliomis programomis supažindindamas įvairias auditorijas. Choro koncertai skamba ne vien didmiesčių salėse, bet ir atokiausiuose šalies kampeliuose. Būsimi klausytojai auginami specialiai vaikams rengiant žaismingas ir patrauklias programas.

Nuo 2011 m. KĮ valstybinis choras „Vilnius“ rengia Tarptautinį šv. Jokūbo festivalį, tapusį neatsiejama sostinės kultūrinio gyvenimo dalimi ir kiekvieną rudenį nuspalvinantį šviesiais sakralinės muzikos garsais.

Kiti festivalio renginiai