Gruodžio 13 d. 18:00 val.

Gruodžio 15 d. 19:00 val.

Klaipėdos kultūros fabrikas
(Bangų g. 5A)

Gruodžio 17 d. 16:00 val.

Nacionalinė dailės galerija
(Konstitucijos pr. 22, Vilnius)

STYGINIŲ KVARTETAS „CHORDOS“ IR
MIKE SVOBODA

Į smagų muzikinį nuotykį prieš didžiąsias metų šventes leidžiasi jau ne pirmą kartą kartu scenoje pasirodantys styginių kvartetas „Chordos“ ir šiuolaikinės trombono muzikos virtuozas Mike Svoboda (JAV / Vokietija). Pripažinkite, derinys nekasdienis – trombonas ir styginių kvartetas!

Nors publikai „Chordos“ pažįstamas puikiai, Mike Svoboda taip pat nebe pirmąkart lankysis Lietuvoje. Tiek čia, tiek Vokietijoje ar kitose šalyse jis yra atlikęs ne vieno lietuvių autoriaus kūrinį ir net pristatęs mūsų kompozitorių pasaulines premjeras.

Šiame koncerte taip pat išgirsite premjerą: kompozitoriaus Mariaus Baranausko festivalio ir Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakytą kūrinį. Taip pat programoje skambės iš Rytų kultūroms būdingos ramybės muzikoje atpažįstamo Ramūno Motiekaičio kompozicija. Šalia mūsų šalies kūrėjų išgirsite, galime sakyti, šiuolaikinės muzikos klasikų kūrybą – britų kompozitoriaus Benedict Mason ir vieno didžiausią įtaką Europos muzikai padariusių XX amžiaus kūrėjų vokiečio Karlheinz Stockhausen opusus.

Su pastaruoju M. Svobodą sieja glaudūs kūrybiniai ryšiai. Dvylika metų grojant trombonu su kompozitoriumi K. Stockhausen 9–10 dešimtmetyje, kaip sako pats M. Svoboda, buvo esminis laikotarpis jo muzikinio kelio vystymuisi. Šiandien atlikėjas yra vienas iš pagrindinių K. Stockhauseno muzikos ir kūrybinio palikimo puoselėtojų pasaulyje. Jo patirtis leidžia itin įtaigiai bei autentiškai interpretuoti kompozitoriaus kūrinius.

Kviečiame susitikti nekasdieniuose garsuose net trijų miestų – Zapyškio, Klaipėdos bei Vilniaus – klausytojus ir artėjančias šventes pasitikti su neįprasta, tačiau naujas patirtis atveriančia muzika, lyg pažadu būsimiems metams – visada išlikti smalsiais dar neatrastų pasaulių tyrinėtojais.

Koncerto programa

Marius Baranauskas

HH objektas

HH object

Styginių kvartetui
Pasaulinė premjera

For string quartet
World Premiere

Ramūnas Motiekaitis

Light on Light

2004, red. 2023

Benedict Mason

Trombonas ir styginių kvartetas

Trombone and String Quartet

2012

Karlheinz Stockhausen

Zodiakas

Tierkreis

1974–1975

12 melodijų pagal žvaigždžių ženklus
M. Svobodos aranžuotė (2010)

12 melodies of the star signs
Arrangement by M.Svoboda (2010)​

Atlikėjai

MIKE SVOBODA

JAV–Vokietija / trombonas

Kompozitorius, trombonistas ir dirigentas Mike Svoboda gimė 1960 m. Ramiojo vandenyno Guamo saloje, užaugo Čikagoje ir, užbaigęs muzikos komponavimo ir dirigavimo studijas, 1982-aisiais atvyko ir iki šiol gyvena Vokietijoje.

Jo bendradarbiavimas su kompozitoriumi Karlheinz Stockhausen, tęsęsis nuo 1984 iki 1996 metų, buvo esminis laikotarpis muzikanto kūrybinio kelio formavimuisi. Besikeisdamas idėjomis su juo, taip pat ir su tokiais kompozitoriais kaip Peter Eötvös, Georg Friedrich Haas, Heinz Holliger, Adriana Hölszky, Helmut Lachenmann, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Frank Zappa, M. Svoboda pristatė per 500 kūrinių premjeras tiek kaip trombono atlikėjas, tiek kaip dirigentas. Po beveik 20 metų pertraukos, 2000-aisiais, M. Svoboda į šiuolaikinės muzikos lauką grįžo ir kaip kompozitorius. Nuo tada jis sulaukė užsakymų iš festivalių, orkestrų ir teatrų – Hanoverio valstybinis teatro, Manheimo nacionalinio teatro, Štutgarto valstybinės operos, Vokietijos valstybinio transliuotojo „Südwestrundfunk“ (SWR), festivalių „Lucerne“, ECLAT ir kitų.

2008-aisiais jis pelnė prestižinį Žemutinės Saksonijos žemės apdovanojimą kategorijoje „Muzikos inovacija“ už „tarptautinį indėlį savo idėjomis ir koncepcijomis į muzikos bei jos atlikimo meno vystymąsi“. Taip pat nuo 2007 m. M. Svoboda eina šiuolaikinės kamerinės muzikos profesoriaus pareigas Bazelio miesto muzikos akademijoje.

Kūrėjas šiuo metu rašo operą pagal Anne-May Krüger libretą, paremtą Peter Hacks kūriniu „Adomas ir Ieva“. SWR užsakytos operos premjera įvyks 2025 metais Švecingeno festivalyje, bendradarbiaujant su Landestheater Linco miesto valstybiniu teatru.

STYGINIŲ KVARTETAS „CHORDOS“

Ieva Sipaitytė – I smuikas
Vaida Paukštienė – II smuikas
Robertas Bliškevičius – altas
Arnas Kmieliauskas – violončelė

Styginių kvartetas „Chordos“ buvo įkurtas 1997 metais. Nuo pat pirmų koncertinių programų išryškėjo kolektyvo kūrybinis tikslas – skleisti bei populiarinti naujausią lietuvių kompozitorių muziką Lietuvoje ir pasaulyje, pristatyti naujausią ir geriausią užsienio autorių muziką mūsų šalies auditorijai. Per visą laikotarpį išlaikęs šią savo misiją, „Chordos“ tapo neatsiejama Lietuvos šiuolaikinės scenos dalimi ir įkvėpimo šaltiniu ne tik publikai, bet ir jaunesnės kartos muzikams.

Nuo pat pirmųjų koncertų įspūdį padaręs jaunų talentingų menininkų kolektyvas per kelerius veiklos metus tapo kviečiamas ir iki dabar koncertavo visuose svarbiausiuose šalies festivaliuose. Nuo kūrybinio kelio pradžios „Chordos“ ypatingą dėmesį skyrė šiuolaikinės lietuvių muzikos sklaidai: bendradarbiavo su visų kartų kompozitoriais, atliko jų kūrinius ne tik koncertuose, bet ir įrašė bei išleido ne vieną albumą. Kolektyvo repertuarą sudaro per 70-ies lietuvių kompozitorių styginių kvartetai, iš viso – apie 200 kūrinių. Nenuostabu, kad „Chordos“ beveik kasmet pristato ir mūsų autorių premjeras, inicijuoja naujų kūrinių sukūrimą, o savo styginių kvartetus kolektyvui yra dedikavę tokie mūsų šiuolaikinės muzikos korifėjai kaip R. Mažulis, O. Balakauskas, A. Šenderovas, N. Valančiūtė ir kiti.

„Chordos“ didelį dėmesį skiria ir Vakarų šiuolaikinės muzikos pristatymui Lietuvos klausytojui. Per gyvavimo laikotarpį kvartetas į ne mažesnės apimties nei lietuviškasis repertuaras yra įtraukęs ir publikai pristatęs visų ryškiausių Europos, JAV ir kitų šalių kompozitorių styginių kvartetus – G. Crumb, G. Ligeti, S. Reich, M. Feldmann, T. Riley, T. Dun, J. Wolfe, J. Zorn, H. Dutilleux, G. Bryars, M. Nyman, J. Cage, T. Hosokawa ir daug kitų. Didesnioji šių kompozitorių kūrinių dalis buvo pirmą kartą atlikti Lietuvoje.

Be koncertų, kvartetas daug dirba ir studijoje. „Chordos“ yra įrašęs 10 solinių albumų, kuriuose – O. Narbutaitės, O. Balakausko, B. Kutavičiaus, A. Šenderovo, D. Čemerytės, V. Germanavičiaus kūrybiniai portretai, taip pat dvigubą muzikos albumą, skirtą šiuolaikinei lietuvių kompozitorių muzikai, kartu su L. Mockūnu – autorinį albumą „Polilogai“. Kolektyvo atliekamų kūrinių įrašų rasime ir beveik 20-yje šiuolaikinės lietuvių muzikos rinktinėse. „Chordos“ atliekama muzika buvo transliuojama „Mezzo TV“, LRT TV ir LRT Plius, taip pat radijuje – BBC3 (JK), ORF (Austrija), Polskie radio 2 (Lenkija), LRT Radijuje bei LRT Klasikoje, taip pat kitose televizijos ir radijo stotyse.