
Vis dažniau apibūdinamas kaip antropologinis – socialinius ir kultūrinius ryšius, mąstyseną bei įvairovę muzikoje tyrinėjantis – festivalis „Muzikos ruduo“ žvelgia į lietuvių šiuolaikinę muziką tam tikrais pjūviais, teminiais laukais ir perspektyvomis. Pagrindinė festivalio vertingoji savybė – atvirumas atradimams bei dialogo kūrimas tarp formų, žanrų, stilistinių krypčių ar kūrybinių požiūrių, taip pat tarp šiandienos ir pastarojo šimtmečio muzikinių procesų bei, svarbiausia, tarp muzikos ir klausytojų.
Festivalio istorija siekia 1972 metus. Lietuvos kompozitorių sąjunga iniciavo festivalį, kuris skleistų šalies kompozitorių kamerinę muziką regionuose. Kaip pagrindinė, tokia misija išliko ne vieną dešimtmetį. Festivalis be pertrūkio vyko nuo 1972 iki 1990 metų. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, festivalio istorijoje įsivyrauja daugiau nei dešimtmečio pausė. „Muzikos ruduo“ vėl pradedamas rengti 2002-aisiais ir tęsia tradiciją iki šių dienų, išaugęs į tarptautinį bei vieną reikšmingiausių šalies festivalių.
Festivalyje „Muzikos ruduo“ kasmet pristatomi ir pripažinti, ir jaunosios kartos kompozitoriai ar garso menininkai, skamba tiek tarptautinio dėmesio sulaukę, tiek dar neatrasti kūriniai, taip pat – pasaulinės ar nacionalinės festivalio, Lietuvos kompozitorių sąjungos ar kitų partnerių užsakytų naujų kūrinių premjeros. Nuo 2023-ųjų festivalį papildė tarptautinė programa, skirta dar platesniu masteliu pažvelgti į lietuvių muziką. Šioje programoje kartu su lietuvių kompozitorių kūriniais pristatomi užsienio kūrėjai.
Programas atlieka įvairūs mūsų šalies ir užsienio atlikėjai, ansambliai ar orkestrai, kuriuos vienija profesionalumas ir aistra aktualiai lietuvių muzikai. Festivalyje nuolat pasirodo tokie publikai puikiai pažįstami kolektyvai kaip styginių kvartetas „Chordos“, „LENsemble“ (Lietuvos ansamblių tinklas), „Synaesthesis“ bei kiti, taip pat – jaunosios kartos atlikėjai, neriantys į dabarties muzikos pasaulį. Tradicija tapo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Šiuolaikinės muzikos atlikimo programos ir Kompozicijos katedros studentų bendri kūrybiniai projektai. Festivalyje taip pat yra dalyvavę tokie pasaulinio lygio atlikėjai kaip „Quasar“ saksofonų kvartetas (Kanada), ansamblis „Apartment House“ (Jungtinė Karalystė), trombono viruozas Mike Svoboda (JAV / Vokietija) ir kiti.
Festivalio koncertus lydi susitikimai su menininkais, teminės diskusijos, filmų peržiūros ir kiti įvykiai, leidžiantys dar geriau susipažinti tiek su kūrėjais ar jų muzika, tiek su tam tikra festivalyje nagrinėjama tema.
„Muzikos ruduo“ tampa scena ne tik muzikos reprezentacijai, pažinčiai su lietuvių kūrėjais, tačiau kartu – platforma gilesniems tyrinėjimams, meniniams eksperimentams, idėjų sklaidai, pokalbiams bei holistiniam šiuolaikinės lietuvių muzikos suvokimui bei jos įkontekstinimui Pasaulio muzikos procesuose.
Festivalis organizuojamas, glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga, taip pat tokiais partneriais, kaip Lietuvos muzikos informacijos centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Energetikos ir technikos muziejus bei kiti. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Festivalio vadovas – Robertas Bliškevičius
Festivalį rengia – viešoji įstaiga „Muzikos ruduo“
PRISIDĖTI
atrask, kaip Tu gali